-12% TANIEJ z kodem- JESIEN Szeroki wybór oświetlenia
Darmowa dostawa od 499,00 zł

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

2023-08-16
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Kuchnia to takie pomieszczenie w całym mieszkaniu, które jest uważane za serce domu. Pełni więc bardzo ważną rolę w życiu całej rodziny. Projektując kuchnię wcale nie musimy być wielkimi pasjonatami gotowania- dobrze jednak jest w taki sposób zaplanować i przemyśleć koncepcję tego wnętrza, aby było ono gotowe w momencie, kiedy będziemy chcieli spędzać w nim jeszcze więcej czasu. Jednym z najważniejszych elementów w każdej kuchni jest jej oświetlenie. Wszystko przez to, że w kuchni najczęściej wykonuje się zróżnicowane czynności, a niektóre wymagają od nas pewnej precyzji. Jakie typy oświetlenia warto zastosować w kuchni, jakie wybrać oprawy oświetleniowe i żarówki, aby pomieszczenie to rzeczywiście było funkcjonalne?

Jakie typy oświetlenia nadają się do kuchni?

W kuchni możemy tak naprawdę zastosować trzy typy oświetlenia:

  • Jedno, górne źródło światła czyli oświetlenie w kuchni sufitowe- jest to podstawowy typ oświetlenia, który przyjmuje formę jednej, większej lampy wiszącej. Jej kształt oraz stylistyka powinna współgrać z wnętrzem. Dzięki głównemu źródłu światła można jednym włącznikiem oświetlić całe pomieszczenie.
  • Funkcjonalne, mniejsze punkty oświetleniowe, które znajdą się w strategicznych miejscach w kuchni. Mowa tutaj o halogenach, reflektorach czy listwach oświetleniowych, które sprawią, że przestrzeń robocza- ta, gdzie wykonujemy najważniejsze czynności- będzie dodatkowo oświetlona. Taką przestrzenią jest blat roboczy- najczęściej wykonując na nim różne czynności sami swoją sylwetką cieniujemy sobie tę przestrzeń przy wykorzystaniu światła sufitowego. Dlatego też powszechnie stosuje się oświetlenie w kuchni nad blatem. Do takiego praktycznego i funkcjonalnego oświetlenia można też zaliczyć dodatkowe lampy nad stołem jadalnianym. Z takich lamp korzysta się przy spożywaniu posiłków.
  • Światło punktowe budujące przytulną atmosferę- są to dodatkowe punkty oświetleniowe, które pełnią raczej funkcję dekoracyjną i które mają budować klimat wnętrza. Z wykorzystaniem takich punktów oświetleniowych można podkreślać dekoracyjne detale wnętrza.

jaka lampa do kuchni

Jak zapewnić odpowiednie oświetlenie nad blatem kuchennym?

Bardzo ważne jest to, aby nasz pomysł na oświetlenie w kuchni dobrze sprawdzał się w codziennej praktyce. Dlatego też warto poświęcić dłuższą chwilę na to, aby dobrać lampy stanowiące oświetlenie blatu roboczego. W każdej kuchni wydzielamy sobie odpowiednie strefy, a więc podczas projektowania oświetlenia blatu również dobrze jest sobie takie strefy wytyczyć i ustawić punktowe światło halogenowe w równych odległościach. Pamiętajmy, że nie mogą one być zbyt duże, aby nie pozostawiać przestrzeni, której nie będzie oświetlała żadna żarówka. Dotyczy to oczywiście pojedynczych halogenów czy też reflektorów, które montujemy bezpośrednio pod górnym ciągiem szafek kuchennych w specjalnych oprawach oświetleniowych. Ze względu na fakt, że mają one być praktyczne- najlepiej, aby były to punkty oświetleniowe o mocy żarówek z zakresu 500-700 lumenów. Tak wyraźne światło pozwoli nam na wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych czynności wieczorami. Kwestią rozstawu halogenów podszafkowych nie musimy się martwić w sytuacji, kiedy decydujemy się na montaż specjalnej listwy LED. Takie oświetlenie kuchni dodaje jej szyku i elegancji, ale co najistotniejsze- to nowoczesne oświetlenie kuchni, które będzie dla nas wygodne w użytkowaniu.

Jaka barwa światła sprawdzi się w kuchni?

Zastanawiając się, jaka barwa światła do kuchni będzie najlepsza- również kierujmy się podejściem praktyczno- funkcjonalnym. Wybierzmy żarówki o barwie światła najbardziej zbliżonej do naturalnego światła dziennego, które dociera do nas w godzinach popołudniowych. Wybierajmy więc żarówki, których temperatura barwowa będzie się zawierała w zakresie od 3500 do 4500 kelvinów. Bardzo często nie musimy nawet patrzeć na wartość kelvinów, a sama żarówka będzie opisana jako neutralna. Z przyczyn oszczędności energii- wybierajmy oświetlenie ledowe. Co ważne- nie trzeba zbyt często wymieniać ich na nowo, gdyż charakteryzują się dużą żywotność.

Wykonując aranżacje oświetlenia kuchni raczej unikajmy skrajności. Zbyt białe i zimne światło "szpitalne" może pozwoli nam na bardzo dobre widzenie przedmiotów i zapewni nam wygodę pracy w kuchni, ale jednocześnie na dłuższa metę może być męczące i może skutecznie niszczyć przytulny wygląd kuchni. Równie męczące będzie światło o zbyt ciepłej barwie, które będzie przekłamywać kolory przedmiotów dodając im bardziej żółtych tonacji.

Jakie lampy do kuchni wybrać?

Wybór opraw oświetleniowych do nowej kuchni powinien stanowić dla nas samą przyjemność- tym bardziej, że na rynku dostępnych jest tak wiele interesujących propozycji. W przypadku oświetlenia blatu roboczego będziemy mieli zdecydowanie najmniejsze pole manewru. Jeśli chcemy zainstalować tutaj oświetlenie punktowe- możemy zadecydować o kształcie oprawy, która może przyjąć formę okrągłą lub bardziej trójkątną. Do określenia jest też kolor takiej oprawy- najczęściej biały, czarny, chromowany, złoty lub też miedziany. Takie oświetlenie aż tak mocno nie rzuca się w oczy.

Tymczasem, lampa sufitowa do kuchni będąca centralnym źródłem światła powinna być największą dekoracją tego pomieszczenia. Może być duża, stylowa i designerska. Przed jej zakupem warto sprawdzić oświetlenie kuchni inspiracje wnętrz już wykonanych, gdzie rodzaj lampy idealnie podkreśla wystrój całego wnętrza. Do najnowocześniejszych rodzajów lamp można zaliczyć między innymi lampy loftowe sufitowe z drucianymi kloszami lub też lampy typu tuby. Wiele modeli lamp z pewnością zaskoczy nas swoim projektem.

Dobry pomysł na oświetlenie kuchni to także użycie lamp tylko i wyłącznie do dekoracji tej przestrzeni. Nad stołem jadalnianym możemy dobrać jedną lampę z trzema zwisającymi kloszami lub też trzy pojedyncze lampy, których wysokość będzie można idealnie dopasować do wysokości wnętrza. Nowoczesne oświetlenie w kuchni to również takie propozycje, które dodają wnętrzu oryginalnego charakteru. Pamiętajmy, źe najbardziej ponadczasowa kolorystyka to klasyczne kolory bieli, czerni oraz metalu. Stonowane barwy będą mogły cieszyć nasze oczy jak najdłużej i będą odpowiednie niezależnie od tego, jak wiele razy zapragniemy dokonać w naszej kuchni kompletnej metamorfozy.

Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Nie wiedząc do końca ile lamp zakupić i na jak wiele źródeł światła się zdecydować- możemy się kierować intuicją lub też statystyką. W przypadku oświetlenia blatu roboczego najbardziej optymalnie jest umieścić jeden punkt oświetleniowy co około 40- 50 cm. Dobrym i praktycznym pomysłem będzie też oświetlenie płyty indukcyjnej. Górne, centralne źródło światła w postaci lampy sufitowej powinno być dopasowane wielkością do metrażu pomieszczenia. Dużej kuchni raczej nie oświetlimy żyrandolem z jedną żarówką. W przypadku dużych i bardzo przestronnych wnętrz zaleca się więc lampy nawet na 5- 6 żarówek o odpowiednio dużej mocy. W przypadku oświetlenia stołu jadalnianego najczęściej stosuje się kombinację 3 lamp tworzących jedną, spójna aranżację. Tutaj oświetlenie nie musi być już aż tak mocne- ważne, aby tworzyło miły i przyjazny klimat.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 82 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-22
Szybko, prawnie. Miła obsługa . Pełen profesjonalizm. Polecam
2024-10-22
Polecam bardzo
pixel