Teraz oświetlenie 12% TANIEJ z kodem- WIOSNA Szeroki wybór oświetlenia
Darmowa dostawa od 299,00 zł

Oświetlenie w pokoju dziecięcym - jak zaplanować?

2023-09-28
Oświetlenie w pokoju dziecięcym - jak zaplanować?

Dobór oświetlenia do pokoju dziecięcego to bardzo ważna sprawa. Odpowiednie oświetlenie ma niebagatelny wpływ m.in. na komfort snu oraz wypoczynku, efektywną naukę, swobodną zabawę czy też po prostu poprawę samopoczucia u najmłodszych domowników. Warto zastanowić się między innymi nad doborem idealnych źródeł światła, jednocześnie zapraszając do dziecięcego pokoju światło naturalne (słońce). Jakie lampy i żyrandole powinny się znaleźć w pokoju aranżowanym dla dziecka oraz jaka barwa światła okaże się strzałem w dziesiątkę?

Jak zaplanować oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Pierwsze prace aranżacyjne pod kątem doboru optymalnego oświetlenia należy rozpocząć od rzeczowych analiz. Warto skupić się m.in. nad podziałem pokoju dziecięcego na poszczególne strefy, wśród których nie zabraknie strefy wypoczynkowej, edukacyjnej, przeznaczonej do snu czy też rozrywkowej. Duże znaczenie ma oczywiście również to, w jakim wieku znajduje się dane dziecko. Inne źródła i barwy światła dobierze się dla maleńkiej pociechy, a inne sprawdzą się u dorastających dzieci w wieku szkolnym. Kluczowym aspektem jest to, aby w dziecięcym pokoju znajdowało się jedno główne źródło światła (np. żyrandol) oraz kilka źródeł punktowych (np. lampka biurkowa i lampa stojąca). Nie można też zbagatelizować roli światła słonecznego, które powinno być dopuszczane do pokoju dziecka w dużych dawkach, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

oświetlenie w pokoju dziecięcym

Jakie powinno być oświetlenie w pokoju dziecka?

W tym miejscu należałoby się zastanowić nad tym, jakie tak właściwie powinno być oświetlenie w pokoju dziecka? Otóż odpowiedź na to pytanie jest dość banalna i jednoznaczna - kompleksowe i w pełni wystarczające dla zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka! Oto kilka podstawowych zasad, które przydadzą się rodzicom zabierającym się za aranżację pokoju dziecięcego:

  • lampy zlokalizowane w pokoju dla dziecka nie powinny wywoływać tzw. efektu olśnienia, ponieważ dzieci będą miały wtedy trudności z utrzymaniem skupienia i odpowiedniego poziomu koncentracji. Ucierpią na tym również ich oczy,
  • w pokoju dziecięcym muszą się pojawić różne wersje oświetlenia - małe dzieci i ich rodzice będą potrzebować światła do przewijania i karmienia, natomiast większe do nauki, zabawy, czytania książek i wykonywania rozmaitych prac na komputerze,
  • lampy usytuowane w pokoju dziecięcym nie powinny w sobie zawierać elementów, które szybko się nagrzewają, a wszelkie przewody powinny się znaleźć poza zasięgiem konkretnego dziecka,
  • idealnym wyborem dla dzieci będą lampy z funkcją ściemniania - z tej funkcji korzysta się oczywiście późnym wieczorem lub też w porze drzemki.

 

 

lampa wisząca z kotami   

 

Jednym z najważniejszych elementów w takim miejscu jest oczywiście lampa do pokoju dziecięcego. W tym przypadku warto stawiać przede wszystkim na lampy stojące (podłogowe), które będą umieszczone np. w okolicach biurka, fotela, łóżeczka dziecięcego czy też przewijaka. Poza lampą podłogową można pomyśleć o lampkach ściennych, zamontowanych w tych miejscach, w których dzieci przebywają zdecydowanie najczęściej oraz lampkach nocnych - umiejscowionych na komodzie lub szafce nocnej. Lampka nocna dla dzieci często jest oznaką spokoju i bezpieczeństwa. Zawsze przecież można ją zapalić i sprawić, że w pokoju będzie jaśniej. Absolutnym hitem okażą się lampy z motywami dziecięcymi, bajkowymi, roślinnymi lub zwierzęcymi, najlepiej w stonowanych kolorach.

Jaki żyrandol do pokoju dziecka?

Wspomniane wcześniej lampy będą stanowić idealne oświetlenie punktowe, lecz należy również pomyśleć o oświetleniu głównym, a będzie nim żyrandol (ewentualnie lampa sufitowa). Wiedząc już, jaka lampa do pokoju dziecięcego pasuje najbardziej, wypadałoby przeanalizować dobór optymalnego żyrandola. Jedną z najczęściej wybieranych propozycji są żyrandole sufitowe z lekkimi przesłonami, odpowiadającymi za skuteczne rozproszenie światła po całym pomieszczeniu. Tym samym oświetlenie w pokoju dziecięcym nie będzie zbyt mocne i pozwoli na komfortowe realizowanie codziennych obowiązków domowych. Nie przeszkodzi również w nauce, zabawie i

czytaniu książek. Żyrandol dziecięcy powinien być dopasowany m.in. do charakterystyki danego pokoju (może np. przybrać formę motylka lub samolotu) oraz dominującego koloru. Przebywanie w takim pokoju będzie dla dziecka w stu procentach przyjemne i poprawi jego samopoczucie. Najważniejsze jest to, aby wnętrze było jasne i radosne.

 

Jaką barwę światła wybrać do pokoju dziecka?

Pozostało zadać sobie jeszcze jedno ważne pytanie - jaka barwa światła do pokoju dziecka pasuje najlepiej? Niektórzy rodzice często to lekceważą, co okazuje się sporym błędem, ponieważ pewne barwy uaktywniają dziecko i nie pozwalają mu spokojnie zasnąć. W związku z tym warto dostosować się do następujących wskazówek:

  • oświetleniu sufitowym dla dzieci powinna dominować barwa ciepła lub neutralna - strzałem w dziesiątkę będzie przedział w okolicach 2800 K-3500 K. Światło powinno być przecież jasne i przyjemne dla dziecięcych oczu, a jednocześnie nie może być zbyt mocne. Jeśli będzie to oświetlenie do pokoju noworodka można pomyśleć o żyrandolach/lampach sufitowych z kloszami zamykanymi od dołu,
  • w oświetleniu nocnym musi dominować delikatna barwa ciepła sprzyjająca szybszemu zasypianiu dziecka i wpływająca na jego błogi sen - chodzi o zastosowanie światła o barwie na poziomie około 2200 K - 2700 K,
  • w oświetleniu biurkowym oraz przeznaczonym do zabawy i nauki powinno się stawiać na barwę zimną/chłodną (przedział od 3500 K do 4400 K) - dziecko jest pobudzone do działania, łatwiej mu się skupić i bez problemów będzie mogło czytać, rysować, malować, uczyć się czy też oddać się dobrej zabawie.

Dostosowując się do tych wskazówek żaden rodzic nie powinien popełnić błędu. Ważne jest to, że cieplejsza barwa światła sprzyja relaksowi i wypoczynkowi, natomiast chłodniejsza/zimniejsza pobudza do działania i aktywizuje. Równie istotna, co barwa światła jest jednak moc oświetlenia. W tym przypadku liczy się jedna podstawowa zasada - w pokoju dziecięcym o powierzchni około 10 metrów kwadratowych należy zastosować lampy o łącznej mocy (kilka różnych źródeł) około 3500-3600 lumenów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 60 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Jestem zadowolona
2024-03-05
ok
pixel