Teraz oświetlenie 12% TANIEJ z kodem- WIOSNA Szeroki wybór oświetlenia
Darmowa dostawa od 299,00 zł

Przewodnik po wyborze odpowiednich lamp do ogrodu

2023-12-05
Przewodnik po wyborze odpowiednich lamp do ogrodu

Oświetlenie ogrodowe nie tylko dodaje uroku naszej przestrzeni zewnętrznej, ale również zwiększa funkcjonalność i bezpieczeństwo. W dzisiejszym przewodniku omówimy różne rodzaje lamp ogrodowych oraz podpowiemy, jak wybrać te odpowiednie dla Twojej przestrzeni.

Typy oświetlenia ogrodowego 

 • Lampy ogrodowe słupkowe 

Lampy słupkowe są doskonałym wyborem, jeśli chcesz oświetlić ścieżki lub granice swojego ogrodu. Mogą być tradycyjne lub nowoczesne, a ich różnorodność stylów pozwala dopasować je do charakteru otoczenia.

 • Reflektory ogrodowe i ogrodowe lampy LED

Reflektory i ogrodowe lampy LED doskonale sprawdzają się do podkreślenia cech architektonicznych, roślin czy dekoracji ogrodu. Są wszechstronne i pozwalają na precyzyjne skierowanie światła.

 • Lampiony i światełka

Jeśli szukasz bardziej przytulnego i dekoracyjnego oświetlenia, lampiony, światełka i kule ogrodowe są doskonałym wyborem. Dodają magii i romantycznego nastroju każdemu ogrodowi. Jeśli decydujesz się na kule ogrodowe to doskonały wybór dla ścieżek czy oświetlenia ogrodowego patio.

 • Oświetlenie ogrodowe zanurzone

Jeśli masz oczko wodne lub staw, oświetlenie ogrodowe zanurzone może stworzyć niesamowity efekt, podkreślając piękno wody i otoczenia.

 • Energia słoneczna vs. zasilanie elektryczne

Lampy ogrodowe mogą być zasilane energią słoneczną lub tradycyjnie z sieci elektrycznej. Energia słoneczna jest ekologiczna i oszczędna, ale lampy zasilane tradycyjnie lub ogrodowe lampy LED mogą być bardziej wydajne.

 • Lampy ogrodowe czułe na ruch

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, warto rozważyć lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu. Włączają się one automatycznie, gdy wykryją ruch, co może zwiększyć bezpieczeństwo Twojego ogrodu.

 

 

Oświetlenie ogrodowe to nie tylko kwestia wyboru stylu lamp, ale także właściwego ich rozmieszczenia, aby stworzyć przyjemną atmosferę, podkreślić piękno ogrodu i zapewnić odpowiednie oświetlenie. Oto kilka wskazówek, jak profesjonalnie rozmieszczać lampy w swoim ogrodzie.

 • Mapa ogrodu

Zanim zaczniesz instalować lampy, sporządź mapę swojego ogrodu. Oznacz na niej miejsca, gdzie chcesz umieścić oświetlenie i uwzględnij istniejące elementy architektoniczne, rośliny czy ścieżki.

 • Punkt centralny i ważne obszary

Zidentyfikuj główne obszary, które chcesz oświetlić, takie jak taras, alejki, rośliny czy ozdobne elementy ogrodu. Określ punkt centralny, od którego będziesz planować rozmieszczenie lamp.

 • Równomierny rozkład światła

Upewnij się, że światło rozchodzi się równomiernie i osiąga istotne obszary. Zwróć uwagę na kierunek i zakres światła w zależności od typu lampy. Staraj się unikać zbyt silnego koncentrowania światła w jednym miejscu. Odpowiednio rozmieszczając lampy, stworzysz przyjemny, równomierny poziom oświetlenia.

 • Podkreśl cechy architektoniczne

Aby podkreślić architekturę budynków lub innych elementów ogrodu, umieść lampy oświetlające z góry, takie jak reflektory czy lampy naściennie. Wykorzystaj lampy punktowe, aby skupić światło na konkretnych elementach, jak np. kolumny, detale elewacji czy rzeźby.

 • Oświetl ścieżki i obszary funkcjonalne

Umieść lampy słupkowe wzdłuż ścieżek lub granic, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po ogrodzie w godzinach wieczornych.

 • Oświetl akcenty

Dodaj lampy dekoracyjne, takie jak lampiony czy światełka, aby dodać uroku i stworzyć przyjemną atmosferę w ogrodzie. Rozważ umieszczenie lamp z czujnikiem ruchu w miejscach, gdzie chcesz zapewnić dodatkowe oświetlenie w momencie, gdy ktoś się tam pojawi. 

 • Regulacja intensywności światła

Jeśli to możliwe, wybierz lampy z regulacją intensywności światła. To pozwoli Ci dostosować oświetlenie ogrodowe do różnych potrzeb i atmosfery. 

Profesjonalne rozmieszczenie lamp ogrodowych to kluczowy element tworzenia magicznej atmosfery w Twoim ogrodzie. Bądź kreatywny, eksperymentuj i dostosowuj ustawienia, aby oświetlenie idealnie pasowało do charakteru Twojej przestrzeni.

Oświetlenie altany

Oświetlenie altany jest kluczowym elementem, który nie tylko dodaje uroku temu miejscu, ale również sprawia, że staje się ona bardziej funkcjonalna o każdej porze dnia. Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz altanę do relaksu, spotkań towarzyskich czy pracy, odpowiednie oświetlenie może stworzyć wyjątkową atmosferę. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru lampy do altany:

Rodzaje oświetlenia do altany

 • Lampy wiszące

Lampy ogrodowe wiszące to popularny wybór do oświetlenia altan. Mogą być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Wybierz odpowiednią wielkość i styl, który pasuje do aranżacji.

 • Oświetlenie sufitowe

Jeśli altana jest przystosowana do montażu oświetlenia sufitowego, możesz zdecydować się na instalację stałego oświetlenia, które zapewni równomierne światło.

 • Lampiony i światełka

Dekoracyjne lampiony czy światełka mogą dodać magicznego nastroju altanie wieczorową porą. Możesz je zawiesić na ścianach, balustradach czy drzewach wokół altany.

 • Kierunek i intensywność światła

Zmierz się z różnymi kierunkami światła, aby osiągnąć pożądany efekt. Niektóre miejsca mogą wymagać bardziej intensywnego oświetlenia, podczas gdy inne będą lepiej wyglądać w miękkim, rozproszonym świetle.

 • Elastyczność, regulacja i dopasowanie do stylu

Jeśli to możliwe, wybierz oświetlenie, które pozwala na regulację intensywności światła. To umożliwi dostosowanie oświetlenia do różnych okoliczności i potrzeb. Rozważ również źródło zasilania oświetlenia - czy to będzie energia słoneczna, tradycyjne źródła elektryczne czy może lampy na baterie, zależy od Twoich preferencji i możliwości altany. Wybierz oświetlenie, które pasuje do stylu altany i jej otoczenia. Lampy nowoczesne, industrialne, rustykalne czy klasyczne - dobierz coś, co wkomponuje się w charakter Twojej altany. 

Oświetlenie podjazdu-jakie lampy wybrać?

Oświetlenie podjazdu jest kluczowe nie tylko dla estetyki, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody poruszania się po drodze w ciemności. Istnieje kilka rodzajów lamp, które świetnie sprawdzają się do oświetlenia podjazdu:

 • Lampy słupkowe lub latarnie do ogrodu 

Wybór lamp słupkowych zasilanych energią słoneczną jest ekologiczny i oszczędny. Bez potrzeby podłączania do sieci elektrycznej, są łatwe w instalacji i można je umieścić wzdłuż podjazdu, definiując jego krawędzie.

 • Latarnie do ogrodu na stałe źródło zasilania

Jeśli preferujesz stałe źródło zasilania, latarnie do ogrodu zasilane na prąd elektryczny to świetna opcja. Zapewniają równomierne oświetlenie i mogą dodatkowo ozdobić teren wokół podjazdu. Takie latarnie do ogrodu stanowią nie tylko intensywne źródło światła, ale są także dodatkowym elementem dekoracyjnym, podkreślającym charakter naszego ogrodu. 

 • Reflektory i lampy punktowe

Reflektory LED są wydajne energetycznie i mogą oświetlać duże obszary. Znakomicie nadają się do oświetlenia dużych fragmentów podjazdu lub kierowania światła na konkretne obszary, takie jak brama wjazdowa czy miejsca parkingowe.

 • Lampy punktowe z czujnikiem ruchu

Lampy punktowe z czujnikiem ruchu są idealne dla osób, które chcą oszczędzać energię. Włączają się automatycznie, gdy wykryją ruch, zapewniając światło tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

 • Oświetlenie wbudowane

Jeśli szukasz dyskretnego oświetlenia, oświetlenie wbudowane w podjazd może być doskonałą opcją. Można je zainstalować w nawierzchni podjazdu, co nie tylko oświetli drogę, ale także nada jej elegancki wygląd. 

Lampy solarne w ogrodzie

Lampa solarna w ogrodzie to doskonały sposób na dodanie uroku, bez potrzeby podłączania jej do zasilania elektrycznego. Lampa solarna jest energooszczędna, łatwa w instalacji i pozwala na oświetlenie ogrodu w sposób ekologiczny.

 • Lampy słupkowe i kule solarne

Lampy słupkowe to popularny wybór. Mogą być umieszczone wzdłuż ścieżek, alejek czy granic ogrodu, dodając zarówno oświetlenie, jak i dekoracyjny akcent. Kule solarne lub kamienie świetlne mogą być umieszczone wśród roślinności lub na trawniku, tworząc miękki, rozproszony efekt światła.

 • Reflektory solarne

Reflektory solarne są idealne do podkreślenia konkretnych elementów ogrodu, takich jak rośliny czy rzeźby, ponieważ pozwalają na precyzyjne skierowanie światła.

 • Źródło światła

Lampy solarne ogrodowe zasilane są energią słoneczną. Upewnij się, że umieścisz je w miejscach, gdzie będą miały dostęp do wystarczającej ilości światła słonecznego przez większość dnia, aby naładować baterie.

 • Trwałość i odporność 

Wybieraj lampy solarne ogrodowe o solidnej konstrukcji, które są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy zmienne temperatury, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie. Lampki solarne do ogrodu to idealne rozwiązanie, jeśli cenisz sobie trwałość i niezawodność

 • Montaż i instalacja

Nowoczesne lampy solarne do ogrodu zazwyczaj są łatwe w montażu - nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Wystarczy je umieścić w wybranych miejscach i pozwolić im naładować się w świetle słonecznym. Zwróć uwagę, żeby lampki solarne do ogrodu były równomiernie rozmieszczone, aby zapewnić spójne oświetlenie i uniknąć zbyt mocnego kontrastu między obszarami jasno oświetlonymi a ciemnymi.

 • Oświetlenie dekoracyjne

Nowoczesne lampy solarne do ogrodu nie tylko oświetlają, ale także tworzą nastrojową atmosferę w ogrodzie. Możesz eksperymentować z różnymi rodzajami lamp, aby osiągnąć pożądany efekt. Niektóre lampki solarne do ogrodu mają różne wzory i kolory, co pozwala na dodatkowe urozmaicenie estetyki ogrodu w ciągu dnia i wieczorem. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 62 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
O.k
2024-02-13
Super towar lampa porządna czas dostawy tak jak piszą super spoko
pixel