Systemy szynowe – czy warto je wybrać?
Systemy szynowe oświetlenia powoli stają się aranżacyjną normą, która planowana jest już na etapie tworzenia sieci elektrycznej w domach i mieszkaniach. Dają one ogromne możliwości pod względem oświetlenia, gdyż ich zakres świecenia jest zdecydowanie większy od standardowych lamp z pojedynczymi żarówkami. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego kapitalnego systemu oświetleniowego? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł o szynoprzewodach!
Czym jest szynoprzewód?
Szynoprzewód to układ oświetleniowy montowany na suficie. Głównie kojarzony jest z przestrzeniami produkcyjnymi i przemysłowymi, w których istniało zapotrzebowanie na duże ilości światła rozłożonego w przestrzeni (np. na stanowiska). Montaż jednego szynoprzewodu zastępuje instalację kilku pojedynczych lamp. Ze względu na swoją budowę szynoprzewody traktowane są często jako plafony oraz urządzenia przysufitowe. Składają się z podłużnej obudowy, w której zamkniętej są kable elektryczne oraz reflektorów wpiętych do szyny. Szynoprzewody mogą być zasilane z jednego, centralnego punktu lub dwóch bocznych. Najlepsze modele oprócz możliwości regulacji poszczególnych reflektorów posiadają również opcję wpinania nowych do listwy, a tym samym zwiększania potencjału produktu.
Gdzie sprawdzi się system szynowy oświetlenia?
Szynoprzewody znakomicie zastępują wiele różnych źródeł światła sufitowego, będąc jednocześnie niezwykłą ozdobą wnętrza. Na stałe przyjęły się w sklepach, gdzie pozwalają na oświetlenie znacznych powierzchni ekspozycyjnych i witryn. W domach i mieszkaniach szynoprzewody będą mile widziane w nowoczesnych aranżacjach, w których dominuje minimalizm oraz spójność formy. Można montować je zarówno w sypialniach, jak i łazienkach i kuchnia. Przez swoją budowę oraz liczne opcje rozszerzenia o dodatkowe reflektory można stosować je praktycznie wszędzie. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o oświetleniu funkcjonalnym, czyli takim, które należycie eksponuje strefy w naszym domu lub mieszkaniu. Dobrze zamontowany system szynowy zastąpi nie tylko światło górne, lecz również podłogowe lampy dekoracyjne.
Rodzaje szynoprzewodów
Szynoprzewody możemy podzielić na dwie kategorie produktowe: systemy jedno- lub trzyfazowe. W ogólnym skrócie możemy scharakteryzować rozwiązanie jednofazowe jako najczęściej występujące w budownictwie, a trójfazowe jako rzadkie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z instalacją, która nie wymaga kucia i przeróbek, lecz wiąże się z uruchamianiem wszystkich reflektorów po kliknięciu włącznika. Szynoprzewód trójfazowy umożliwia gaszenie bądź zapalanie różnych reflektorów po montażu dodatkowego włącznika. Wymaga jednak przeróbek instalacji oraz kucia ścian i wyciągania przewodów. Wybór szynoprzewodu w tej kwestii zależy od zapotrzebowania na oświetlenie oraz indywidualnych preferencji mieszkańców. Jeśli wybrane pomieszczenie ma być stale oświetlone, dobrym wyborem będzie system szynowy jednofazowy. Z kolei, gdy zależy nam na wygodnym sterowaniu oświetleniem, wybierzmy szynoprzewód trójfazowy. Musimy jednak pamiętać o dostosowaniu instalacji do montowanej lampy.